Veckobrev v.46

Hej!

Veckan har gått bra och barnen har varit väldigt nöjda. Barnen har gjort bilderböcker eftersom det var barnboksveckan. De har haft läsförståelse prov och har läst nya böcker i engelskan. Idrotts lektionerna har gått bra den här veckan och Karin har gett klassen en stor stjärna ⭐️.

Nästa vecka kommer vi ha engelska test. Jag kommer även skicka hem läxa på måndag dvs en engelska text. Veckan avslutades med att S fyllde år och det bjöds på glass. Vi är så tacksamma för att S och hennes föräldrar bjöd på glass. Barnen blev väldigt glada över det. Jag gjorde ett undantag idag. 😀

Jag kanske inte har varit tydligt med detta, men när någon fyller år får inte barnen ta med glass och bjuda klassen. Det är skolans regler och det är inte alla föräldrar som har råd. Jag brukar bjuda på popcorn och annat fika. Ibland tar barnen med sig fika hemifrån och det finns alltid extra som jag hämtar om någon inte har råd. 😊

Trevlig helg

Hada

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *