Veckobrev v.42

Hej!

Veckan började enligt barnen lite svajigt dock avslutades veckan bra. Vi har den här veckan avslutat med det barnen har gjort på engelskan och svenskan. Nästa vecka ska barnen få träna på att göra egna PowerPoints och redovisa det de har arbetat med. Vi ska ha en engelsk test nästa vecka. Barnen kommer få läxa hem under helgen och träna på engelsk grammatik.

OBS!

Fredag den 23/10 är det FN dag i skolan och 4a kommer samarbeta med 1 A som de är faddrar till. Det ska bli kul. Samma dag på eftermiddagen ska vi tillsammans med 4 B ha en liten utflykt. Det vi har bestämt är att barnen får ha med sig en bulle, Festis och Oboy. Barnen ska även ha bra kläder efter väder .

Trevlig helg önskar Hada

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *