Veckobrev v.16

Hej!

Veckorna springer iväg, det är redan fredag. Barnen njöt av vädret första dagarna fram till torsdag. De ville vara utomhus och leka lekar. Vilken tur att barnen simmade i går när det snöade för det uppskattades. Barnen skötte sig utmärkt i badet och fikade i klassrummet efteråt. Jätte mysig torsdag hade vi. Idag har vi haft en bild dag. Barnen fick rita och skissa framsidan av Tingvallaskolan. Båda 4:0rna gjorde det idag. Otroligt fina bilder vart det. Nästa vecka ska vi utse en vinnare av bilderna 1 vinnare i varje klass dvs. 2 vinnare. Dessa bilder ska ramas in och sättas upp i den nya skolan. Barnen har verkligen kämpat med bilderna.

Barnen fick även ge tips på vad den nya skolan ska heta. Dessa tips skickar vi sedan vidare till Jessica.

SO: medeltiden

Svenska: barnen läser en klassuppsättnings bok, som vi diskuterar kring.

Engelska: läser olika texter samt, läsförståelse.

Nästa vecka ska vi ha utomhus lektion på engelska lektionerna. Det ska bli kul.

Trevlig helg 😊👏🏾

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *