V.38

              Veckobrev v.38

Hej alla fina barn och föräldrar!

Det har varit en riktig höstvecka. Kylan kommer smygande och detta känner barnen av. Tänk lite extra på att barnen ska ha bra kläder anpassad till vädret. Regnar det ute ska de ha regnkläder, för det är barnen som drabbas när de är ute på rast. 

Jag vill bara tacka alla föräldrar som är så underbara och samarbetar.  Ni är verkligen grymma och Fanny och jag uppskattar det.

Den här veckan har vi arbetat med faktatexter och skillnaden mellan vad en faktatext och vad en berättande text är. Eleverna har fått skriva egna faktatexter med hjälp av tankekarta. Vi har börjat arbeta med judendomen och tittat på likheter mellan judendom och kristendom. I NO:n arbetar vi med näringskedjor. Vi har fortsatt med uppställning i matematiken. 

Två gånger i veckan sitter jag kvar med några elever och har studiestöd i matten, detta uppskattar verkligen eleverna. 

Vi har verkligen kommit igång med lektionerna och eleverna känner sig trygga med det. De tycker det är tufft ibland men det får ta sin tid. 

OBS 

V.39 

Måndag: Fritids är öppen, lärarna har studiedag. 

Tisdag: Fritids är öppen, lärarna har studiedag. 

Resterande veckodagarna är som vanligt. 

Mvh 

Hada och Fanny

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *