V.11 veckobrev

Hej! 

Den här veckan har barnen arbetat med meningar och hitta fel i texten. Barnen har fått fokusera på stor bokstav och punkt. I matematiken har barnen fått arbeta med Area, omkrets och Volym. Barnen har arbetet med olika enheter. Det har varit mycket matte med tanke på att det är nationella i matematik måndag, tisdag och fredag nästa vecka. 

Tisdag den 17/3 är det ingen idrottslektion och barnen behöver inte ha med sig idrotts kläder. På fredagen fortsätter idrotten som vanligt. 

Barnen har varit nervösa inför proven och varit super duktiga och skött det bra. De har haft del A och del B. Nästa vecka ska de göra del C, D, E och F i matematik.

Viktigt!

Det går löss i klassen återigen. Nu är det en kille i klassen som har haft väldigt mycket löss. Snälla alla föräldrar titta noga i era barns hår. Det är tråkigt att andra barn ska behöva få löss och det har varit kämpigt för några barn i klassen att bli av med det. Alla killar i klassen ska också titta extra noga på sitt hår. 

Mvh 

Hada 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *