Simhallen igår och info om idrotten torsdag

Hej allihopa! Vi hade en mysig förmiddag på Midgårdsbadet igår och det fungerade jättebra för klassen i simbassängen. Då vi hade vår idrott med Tessan där så kommer det inte att vara idrott på torsdag. Så inga idrottskläder behövs till torsdag.

Här kommer lite info från Tessan:
Hej alla föräldrar! Idag har årskurs 1 varit i simhallen.  Eleverna var jätteduktiga och lyssnade och följde reglerna i simhallen. Däremot har jag idag bett era barn att gå hem till er och be att ni föräldrar anmäler era barn till simskola. Att kunna simma är ett kunskapskrav på idrotten, och man ska klara 150 m bröstsim och 50 m ryggsim i årskurs 6. Att kunna simma är en billig livförsäkring, både vuxna och barn drunknar varje år på grund av att de inte kan simma eller för att de är svaga simmare. Simning är även en bra motionsform och det är något trevligt man kan göra tillsammans med familjen.

Länk till anmälan:
http://sigtuna.se/sv/Kultur–Fritid/Simhallar-och-gym1/Nya-Midgardsbadet/Simskolor/

med vänlig hälsning Therese Andersson Idrottslärare
therese.m.andersson@edu.sigtuna.se
 

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *