Påminnelse julavslutning, omdömen och decemberblad från rektorn

Hej allihopa!

Imorgon är sista skoldagen för treminen. Vi går i skolan vanlig tid på dagen och sedan på kvällen är ni välkomna 16.30 i klassrummet för lite fika och så önskar vi varandra en god jul. Som jag skrev i veckobrevet bjuder vi på lite saft och pepparkakor, eleverna får gärna baka hemma och ta med sig till en gemensam fikabuffe.  17.15 är det avslutning ute gemensamt hela skolan vid stora entrén. Vill påminna om att avslutningen på kvällen är obligatorisk för eleverna och ni föräldrar är hjärtligt välkomna.

Den 21 december kommer alla omdömen vara klara för er föräldrar att titta på i vårt nya system IST. Mer information om hur ni kan logga in mm finns i brevet som är hemskickat med eleverna. Finns även att läsa här:

Informationsbrev IST

Imorgon kommer vi att städa ur lådor och klassrummet. Ta gärna med en papperspåse till eleverna så de kan ta hem saker som är klara.

 

Månadsbrevet från rektorn

Decemberbladet 2017

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *