Läsläxa och frågor till texten…

Hej allihopa!

Vi har arbetat med läsläxan idag i klassrummet och svarat på frågor till texten. Tyvärr var det många som inte hade sin bok med sig. Det är viktigt att ta med boken tillbaka till skolan varje måndag så att vi kan arbeta med läxan i skolan och skicka hem ny läxa på tisdagar!!

Denna gång är det sidorna 109-110 som ska läsa hemma. Fyll i protokollet och läs varje dag ca 10-15 minuter! Eleverna ska denna gång svara på frågor till texten hemma och öva på sin läsförståelse. Jag informerade eleverna idag att frågorna skulle komma upp på bloggen.

Frågor att svara på till texten och läsläxan:

1 Vem är kvinnan som Ben och Koko har en bild på?

2 Var jobbar Ben och Koko?

3 Vad brukar det finnas i en djurpark? Skriv och berätta.

Skriv svaren på ett papper och lämna in svaren på frågorna måndagen den 16 april.

Mvh Maria och Lena

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *