Internationella nalledagen fredag den 27/10, ta med en nalle till skolan imorgon….

Hej allihopa!

På fredag är det internationella Nalledagen och dagen har firats sedan 1998 varje år 27 oktober. Det tänkte vi uppmärksamma lite och använda i undervisningen för lärande ur ett elevnära perspektiv. En kramgo nalle eller ett gosedjur är många barns bästa vän som ger trygghet och är gosig. Nallar har betytt mycket för många av oss under vår uppväxt. Att få ta med sig sin nalle/gosedjur brukar vara ett uppskattat inslag i undervisning. Så eleverna fick idag veta att de gärna får ta med sig en nalle/gosedjur till skolan imorgon. Nallen/gosedjuret ska vara i den storleken att den får plats i lådan/på hyllan. Nallen/gosedjuret får stanna i skolan torsdag och fredag. Vi kommer att arbeta med olika uppgifter kring nallar i bland annat svenska och eleverna ska få presentera sin nalle imorgon på samling.

Ha en trevlig kväll!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *